Kosila za visokim kuhinjskim pultom z majhnimi otroki

V naši hitri in stresni vsakdanjosti postaja čas vse bolj dragocen. Ta trend pa se odraža tudi v naših prehranjevalnih navadah. Vedno več družin se odloča, da svoje obroke zaužijejo hitro in enostavno kar za visokim kuhinjskim pultom. Ta praktična rešitev je še posebej priljubljena med zaposlenimi, ki imajo malo časa za dolgotrajno sedenje za jedilno mizo. Kuhinjski pulti ponujajo hitro in prilagodljivo alternativo tradicionalnim jedilnim prostorom in so osrednji element moderne kuhinje. Na voljo so v različnih materialih, barvah in stilih, kar omogoča prilagajanje različnim okusom in potrebam.

Kuhinjski pulti so praktični in moderni

Kot smo že zapisali, visoki pulti ali otoki, služijo kot večnamenski prostor. Tukaj se lahko ne le kuha, ampak tudi je, dela ali se preprosto druži. 

Prednost kuhinjskega pulta je tudi ta, da omogoča boljšo držo med kuhanjem in pripravo hrane, kar lahko zmanjša obremenitev hrbta in kolen. Veliko jih ima vgrajene omarice in predale, ki omogočajo dodatno shranjevanje posode, pribora in drugih kuhinjskih pripomočkov.

Trend obrokov za kuhinjskim pultom pa prinaša še številne ostale prednosti:

Prilagodljivost: obroke je mogoče hitro in enostavno zaužiti, ne da bi bilo treba zamenjati prostor.

Varčevanje s prostorom: zlasti v manjših stanovanjih visok kuhinjski pult prihrani prostor in pogosto nadomesti tradicionalno jedilno mizo.

Družabnost: med kuhanjem lahko družinski člani ali gostje sedijo za pultom in se pogovarjajo.

Izziv za družine z majhnimi otroki

Kljub številnim prednostim, ki jih ponuja visok kuhinjski pult, se družine z majhnimi otroki soočajo z enim pomembnim problemom: primanjkuje primernih otroških stolčkov, ki bi bili dovolj visoki, da bi lahko otroci varno in udobno jedli za pultom. Običajni otroški stolčki so praviloma prenizki in ne zagotavljajo potrebne stabilnosti za višino kuhinjskega pulta.

Starši pogosto improvizirajo, da bi omogočili svojim otrokom varno prehranjevanje za pultom, kar pa lahko privede do nevarnosti in nesreč. Povpraševanje po posebnih, nastavljivih otroških stolčkih za visoke pulte se zato nenehno povečuje. 

Za rešitev tega problema se na trgu pojavljajo inovativni pristopi in izdelki:

Nastavljivi otroški stolčki: nekateri, čeprav redki proizvajalci že ponujajo primerne otroške stolčke, ki so nastavljivi po višini in posebej zasnovani za višje površine, kot so kuhinjski pulti. Ti stolčki so opremljeni z varnostnimi pasovi in stabilnimi nogami, da zagotavljajo varnost otrok.

Stabilni otroški stolčki s funkcijami varnosti: druga rešitev so stabilni otroški stolčki, ki so posebej zasnovani za otroke. Ti stolčki so opremljeni z nedrsečimi materiali in varnostnimi obroči, da preprečijo padce.

Rešitve po meri: za družine, ki ne najdejo ustreznega otroškega stolčka, lahko razmislijo o rešitvi po meri. Mizar ali posebni proizvajalec pohištva lahko izdela individualne stolčke, ki ustrezajo specifičnim potrebam. Kakšna je pravilna višina kuhinjskega otoka pa si lahko preberete na članku, ki ga je objavil Moj mojster.

Kosila za visokim kuhinjskim pultom so trend, ki postaja v Nemčiji vse bolj priljubljen zaradi svoje praktičnosti in prilagodljivosti. Vendar pa je to za družine z majhnimi otroki lahko izziv, saj primanjkuje ustreznih otroških stolčkov. Pomembno je, da starši poskrbijo za varne in praktične rešitve in tako vključijo svoje otroke v sodobne prehranjevalne navade. 

Skupno prehranjevanje namreč omogoča družinskim članom, da preživijo kakovosten čas skupaj. To je priložnost za pogovor, izmenjavo dnevnih doživetij in krepitev medsebojnih odnosov.

Visoki stol za hranjenje Peak za kuhinjskim otokom

Otroški stol Peak

Stol za hranjenje Peak

Nov design, nova višina. Stol Peak, sedaj najvišji otroški stol z enostavnim nastavljanjem višine.

Povzdignite otrokovo hranjenje na višji nivo.

Peak raste z vašim otrokom, zato ga bo s prida uporabljal od 6. meseca in vse do 10. leta starosti. S pomočjo novega mehanizma boste stol lažje nastavili na željeno pozicijo. Peak lahko uporabljate za klasično mizo kot tudi za visokim kuhinjskim pultom, saj je Peak najvišji otroški stol za hranjenje.

Desetletja razvoja

Peak ni le stol; je vrhunec let raziskav, inovacij in globokega razumevanja razvijajočih se potreb družin. Več kot desetletje se posvečamo izpopolnjevanju umetnosti otroških stolov.

Najvišji v svojem razredu

Stol Peak smo zasnovali kot najvišji otroški stol, ki zagotavlja, da se brezhibno prilagaja vsaki otrokovi rasti. Zaradi visoke višine je dovolj vsestranski, da se prilagaja vsaki mizi, tako da vsak obrok spremeni v vključujočo in privlačno družinsko izkušnjo.

Izdelano iz trajnostnega lesa

Verjamemo v trajnost in Peak odraža našo predanost. Ta stol, ki je v celoti izdelan iz trajnostnega lesa, ne zagotavlja le varnega in udobnega sedeža za vašega otroka, ampak tudi prispeva k bolj zeleni prihodnosti. Natančno izbiramo materiale, ki so v skladu z našimi okoljskimi vrednotami.

Natančno premišljene podrobnosti

Vsaka krivina, vsak spoj in vsak detajl je rezultat natančnega premisleka. Zavedamo se, da otroški stol ne sme biti le funkcionalen, ampak tudi estetsko prijeten. Peak brezhibno združuje obliko in funkcijo, kar zagotavlja, da postane cenjen kos v vašem domu.

Stol, ki raste z vašim otrokom

Peak je več kot kos pohištva; je spremljevalec na poti vašega otroka. Njegova nastavljiva zasnova zagotavlja, da raste z vašim otrokom, saj zagotavlja udoben in varen sedež od njegovih prvih obrokov do njihovih pustolovskih malčkov.

Prilagodljiv za vsako mizo ali kuhinjski otok

Kar ločuje Peak od drugih je njegova izjemna prilagodljivost. Ne glede na to, ali se vaša družina zbira za tradicionalno jedilno mizo ali za modernim kuhinjskim otokom, se Peak enostavno prilagodi višini katere koli površine. Ta praktična funkcija zagotavlja, da je vaš otrok vedno v popolni višini, kar spodbuja občutek vključenosti med družinskimi obroki.

Prilagodljiv in Praktičen

Peak raste z vašim otrokom, zato ga bo s prida uporabljal od 6. meseca in vse do 10. leta starosti.

Nastavljiv po višini

Sedišče je nastavljivo do višine 75 cm. Zato se lahko prilagaja še tako visoki mizi ali kuhinjskemu pultu.

6 mesecev

2 leti

4 leta

10 let

Izjemno udoben

Stol ima udobno blazino izdelano iz 100% pralnega bombaža za prijetno in udobno sedenje.

Hitro nastavljiv

S pomočjo lesene ročke stol enostavno nastavimo na željeno višino.

Izgorelost mladih mamic: Izzivi, vzroki in rešitve za ohranjanje dobrega počutja

Vloga materinstva je ena najlepših in naj izpolnjujočih vlog v življenju ženske. Vendar pa ni skrivnost, da lahko mlade mamice doživijo obdobja izgorelosti, ko so izčrpane tako fizično kot čustveno. Ta članek obravnava pojav izgorelosti pri mladih mamicah, razloge za njeno pojavljanje ter ponuja nekaj praktičnih rešitev za ohranjanje dobrega počutja.

Definicija in simptomi izgorelosti

Izgorelost je stanje, ki nastane zaradi dolgotrajnega stresa, preobremenitve in pomanjkanja zadovoljstva pri delu ali življenju. Mlade mamice so zaradi številnih zahtevnih nalog, kot so skrb za dojenčka, gospodinjska opravila, pomanjkanje spanja in obvladovanje novih vlog, še posebej izpostavljene tveganju za izgorelost. Med simptomi izgorelosti pri mladih mamicah lahko naštejemo kronično utrujenost, pomanjkanje energije, občutek nemoči, depresijo, tesnobo, izgubo motivacije in zmanjšano zmožnost obvladovanja stresa. Znake in simptome izgorelosti je objavil tudi Nacionalni inštitut za zdravje.

Izgoreli mamici naj ne bo težko prositi za pomoč

Vzroki izgorelosti pri mladih mamicah

Pomanjkanje podpore in družbene izolacije: Mlade mamice se pogosto soočajo s pomanjkanjem podpore in razumevanja s strani svojega socialnega okolja. To lahko vodi v občutek izolacije, kar povečuje tveganje za izgorelost.

Preobremenjenost: Pogosto prevzemanje številnih vlog, kot so skrb za dojenčka, gospodinjska opravila, delo in skrb za partnerja, lahko pripelje do preobremenjenosti. Pomanjkanje časa zase in za sprostitev lahko hitro izčrpa mlade mamice.

Perfekcionizem: Veliko mladih mamic si prizadeva biti popolna mama, kar ustvarja pritisk in občutek neuspeha, ko stvari ne potekajo po načrtih. Ta pritisk lahko poveča tveganje za izgorelost.

Vpliv izgorelosti na mlade mamice

Izgorelost lahko močno vpliva na duševno, čustveno in telesno zdravje mladih mamic ter na njihove odnose z otrokom in partnerjem. Pomanjkanje energije in motivacije lahko vpliva na sposobnost izpolnjevanja materinskih dolžnosti, kar lahko povzroči občutke krivde. Izgorelost lahko privede tudi do depresije, tesnobe in zmanjšane samozavesti.

Rešitve za ohranjanje dobrega počutja mladih mamic

Podpora socialnega okolja: Pomembno je, da mlade mamice dobijo podporo družine, prijateljev in skupnosti. Občutek pripadnosti in razumevanje lahko zmanjšata tveganje za izgorelost.

Samooskrba: Mlade mamice morajo poskrbeti zase in si vzeti čas za sprostitev ter skrb za svoje telesno in duševno zdravje. Redna telesna aktivnost, zdrava prehrana, dovolj spanja in čas za hobije so ključni elementi za ohranjanje dobrega počutja.

Postavljanje meja: Mlade mamice se morajo naučiti postavljati meje in se zavedati svojih omejitev. Zavrnitev dodatnih obveznosti, delegiranje nalog in sprejemanje pomoči od drugih so pomembne strategije za preprečevanje preobremenjenosti.

Iskanje strokovne pomoči: V primeru, da se simptomi izgorelosti stopnjujejo ali vztrajajo, je pomembno poiskati strokovno pomoč. Individualno svetovanje ali terapija lahko pomagata mladim mamam pri obvladovanju stresa, razumevanju svojih potreb in učinkovitih strategij za premagovanje izgorelosti.

Pri izgorelosti se obrnite tudi na strokovno zdravniško pomoč.

Izgorelost mladih mamic je resen izziv, s katerim se soočajo mnoge ženske. Razumevanje vzrokov in simptomov izgorelosti ter uporaba ustreznih rešitev za ohranjanje dobrega počutja je ključno za preprečevanje in obvladovanje tega stanja. Mlade mamice si zaslužijo podporo in razumevanje, saj je njihova vloga izjemno zahtevna. S pravilno oskrbo in samooskrbo lahko mlade mamice ohranijo svoje dobro počutje ter uživajo v čudovitem potovanju materinstva.

Pravilen položaj sedenja otroka v stolčku za hranjenje

Zakaj je pomembno, da otroku omogočimo naraven razvoj hrbtenice že v prvih letih življenja, ko je razvoj najbolj intenziven?

Ob podrobnem pregledu zadnjih raziskav lahko opazimo, da številne kronične bolezni v odraslem obdobju izhajajo iz otroštva.

V prvih razredih osnovne šole otroci v povprečju presedijo kar 10 ur dnevno. Otroštvo je obdobje, v katerem se začnejo oblikovati navade posameznika. S preventivnim ravnanjem lahko preprečimo škodljive vplive nepravilne drže. Je pa glede na čas, ki ga otrok preživi sede, pomembno, kako sedi.

Dokler otrok še ne sedi samostojno, je najbolj primerno, da ga med hranjenjem držimo v naročju, saj mu na ta način najlažje omogočamo ustrezno oporo.

V obdobju, ko otrok začne samostojno sedeti, to je običajno pri 6. mesecih pa je čas, da ga posadimo v primeren stolček za hranjenje.

To pomeni, da ima stolček predvsem oporo za stopala, da sta sedalo in naslonjalo čvrsto, ter da nudi pokončen položaj sedenja.

Zato je nakup ustreznega stolčka za hranjenje ključnega pomena, če želijo starši svojemu otroku omogočit prijetno doživetje obroka, hkrati pa poskrbeti še za pravilen razvoj hrbtenice.

Pri tem mora biti kot v kolkih, kolenih in stopalih 90 °.

Pravilna drža ni izjemnega pomena le za zdravje hrbtenice, pač pa celotnega telesa, okostja, celo pljuč, ter tudi za povečanje koncentracije, zato bi morali otroka že v zgodnjih letih naučiti pravilne drže, tako boste otroku prihranili kasnejše bolečine ter nepotrebno in drago zdravljenje v odrasli dobi.

Zagotovo se vsi zavedamo, kako pomembno je, da sedimo pravilno, ne glede na to, ali si otrok ali odrasel, zato je pomembno, da že v zgodnji fazi odraščanja poskrbimo za pravilno sedenje.

Kaj je hrbtenica?

Hrbtenica je sestavljena iz številnih posameznih kosti, imenovanih vretenca, ki jih povezujejo mišice in vezi. Ploščati, mehki diski ločujejo in blažijo vretenca pred drgnjenjem drug ob drugega. Ker so vretenca ločena, je hrbtenica prožna in se lahko upogne. Vretence, diski, mišice in ligamenti skupaj tvorijo hrbtenico.

Normalna hrbtenica je močna in gibljiva. Medtem ko se hrbtenice razlikujejo po velikosti in obliki od osebe do osebe, ima zdrava hrbtenica naravne krivulje od spredaj proti hrbtu, ki omogočajo hojo, ravnotežje, sedenje, stanje in zvijanje, kar so zapleteni, interaktivni gibi.

Vzravnana in pokončna postava ne le pomaga vašemu otroku, da je videti bolj samozavesten, pomaga tudi pri lajšanju napetosti mišic, bolečin v hrbtu in vratu. Razvijanje dobre drže med rastjo vašega otroka ima dolgoročne koristi, ki se bodo obrestovale vse njegovo življenje.

Kako se razvija hrbtenica?

Rast hrbtenice je najhitrejša do otrokovega petega leta starosti, nato se razvoj nekoliko upočasni in kasneje spet intenzivno pospeši med puberteto.

Otrokova hrbtenica se naravno ukrivlja v stopnjah:

Med razvojem ploda se razvijejo primarne krivine v torakalni hrbtenici, pa tudi sakralna krivina na dnu hrbtenice.

Kot dojenčki imajo otroci hrbtenico v obliki črke C. Sekundarne krivine v vratni in ledveni hrbtenici se razvijejo, ko dojenčki postanejo sposobni dvigniti glavo, sedeti, plaziti, stati in hoditi.

Odgovornost vsakega starša je, da je pozoren na otrokov sedeči položaj saj s tem pomaga izboljšati držo otroka in navsezadnje zmanjša bolečine v hrbtu.

Je dobra drža res pomembna?

»Nepravilna drža lahko povzroči povečano obremenitev mišic, vezi, sklepov in kosti. Ko otrok raste, lahko slaba drža vodi do nenormalnega položaja, nenormalne rasti hrbtenice in navsezadnje do povečanega artritisa pozneje v življenju.”

Obremenitev sklepov hrbtenice lahko povzroči degeneracijo sklepov in artritis hrbtenice. Pravilna drža pomaga sprostiti hrbtne mišice, zmanjša utrujenost, bolečine v hrbtu in druge bolečine. Prav tako poravna sklepe in kosti v hrbtenici, kar dodatno zmanjša tveganje za degeneracijo in artritis.

Raziskave namreč kažejo, da lahko poleg slabe drže, nepravilen razvoj hrbtenice vodi do številnih težav v življenju, kot so:

Slab spanec: Za dobro razpoloženje in dobro življenje je zelo pomemben spanec, toda, če se ponoči zbujamo zaradi bolečin v hrbtenici, dober spanec to še zdaleč ni.

Oslabljen imunski sistem: Le malokdo se zaveda, da pri krepitvi imunskega sistema pomembno vlogo igra tudi dober spanec in je ključnega pomena. Spanje je biološka funkcija in je tako kot pravilna prehrana pomembno za kakovost življenja. Ne potrebujemo ga le za telesno zdravje in uspešno delovanje imunskega sistema, temveč tudi za dobro duševno zdravje, saj nam pomaga pri obrambi pred stresom, depresijo in tesnobnostjo. Iz tega dejstva lahko izhajamo, da v kolikor se bomo zbujali zaradi težav v hrbtenici, oslabljen bo naš imunski sistem.

Motnje v obnašanju in razdražljivost: Bolečine nam poslabšajo spanec in nas že zaradi tega naredijo bolj razdražljive.

Težave pri razvoju možganov: Hrbtenico sestavljajo posamezna vretenca, povezana z močnimi vezmi, medvretenčnimi ploščicami in sklepi, za stabilnost skrbijo mišice neposredno ob hrbtenici, sodelujejo pa tudi trebušne, prsne, hrbtne in seveda vratne mišice. Poleg tega vsebuje in varuje del osrednjega živčevja – hrbtenjačo. Hrbtenjača je pomemben del osrednjega živčevja, ki skupaj z živci omogoča, da se iz možganov prenašajo živčni impulzi za delovanje mišic, od čutilnih telesc (receptorjev) in prostih živčnih končičev na obrobju pa v možgane prenos dražljajev dotika, bolečine, toplote, mraza in položaja udov. Omogoča tudi pravilno delovanje žlez, mišic zapiralk (sfinktrov) in notranjih organov.

Študija Nacionalnega inštituta za zdravje je ugotovila, da lahko poleg bolečin v mišicah in sklepih slaba drža v otroštvu vpliva na spremembe v hrbtenici, kar privede tudi do kifoze ali skolioze – ukrivljene hrbtenice.

Pravilno sedenje otrok je smiselno jemati bolj resno že praktično od otrokovega šestega meseca naprej.

Kakšna je pravilna telesna drža za otroka?

Ko sedi, mora biti hrbet otroka vzravnan z rameni nazaj. Zadnjica mora biti povsem nazaj v stolu. Ta položaj sedenja mora otrokovi hrbtenici omogočiti, da sedi v naravnem položaju S. Zgornji del hrbta in ramena se bodo upognili naprej, medtem ko spodnji del hrbta tvori padec.

Kako lahko izboljšam držo svojega otroka?

Če želite popraviti otrokovo držo, se prepričajte, da ve, kaj je dobra drža. Pokažite jim, kako pravilno sedeti in stati, in bodite zgled tako, da popravite tudi svojo držo. Ko opazite, da je drža vašega otroka slaba, ga nežno opomnite. Beseda pohvale, ko vaš otrok pravilno sedi ali stoji, lahko veliko pripomore.

Krepitev hrbtnih in ramenskih mišic s telesno dejavnostjo ter nenehno poskušanje izboljšanja njihovega sedenja in stanja bo sčasoma izboljšalo držo. Ko se otrokove hrbtne mišice okrepijo, bodo lahko držali pravilno držo dlje in z manj opominov.

Spodbujajte svojega otroka, naj si vzame pogoste odmore pri uporabi računalniških zaslonov ali gledanju televizije, da raztegne utrujene mišice. Tudi naložba v otroški stol lahko olajša pravilno sedenje otroka.

Otroški stol je zelo pomemben za pravilen razvoj otrokove hrbtenice.

Kot smo že omenili otrok v povprečju sedi 10 ur dnevno, kar pomeni, da se s pomočjo otroškega stola ne samo prehranjuje, temveč tudi igra, riše itd. Pomembno je, da starši otroka na vsakih 45 minut sedenja opomnemo, da se malo pretegne.

Spoznanje, da ima približno 2 do 5 odstotkov otrok težave, ki so ocenjene kot manjše ali večje deformacije hrbtenice je zaskrbljujoče. Najpogosteje postavljena diagnoza in najpomembnejša težava naših otrok je skolioza – nepravilno ukrivljen le en del ali celotna hrbtenica. Ta je najpogosteje ugotovljena pri starosti med 9. in 10. letom.

V ta namen smo razvili otroški stol za hranjenje, ki se prilagaja otroku glede na njegovo starost, torej od 6. meseca pa vse do 10. leta.

Leseni in prilagodljivi stol za hranjenje Froc se kot edini na tržišču prilagaja kar v treh pozicijah. 

Nastavit je moč višino od tal, višino nožnega naslona in položaj hrbtišča. To pa zagotavlja, da bo imel otrok vedno stol prilagojen svoji višini. 

Kaj pa je pravilna višina stola?

Noge morajo biti s celim stopalom na tleh ali podporniku za noge, pod kotom 90 stopinj glede na golen, hrbet pa naj bo podprt z ledveno oporo. To pa je tudi ključno, saj zaradi previsokih ali prenizkih stolov v odnosu na mizo ali drugo delovno površino otrok izbira napačne in za razvoj hrbtenice nevarne položaje.

Viseče nogice brez podpore slabo vplivajo na pravilen razvoj hrbtenice.

Študije povezujejo vpliv 90-90-90 kotnega sedenja na učenje pisanja pri otrocih.

Svetovno znano združenje strokovnjakov, pod imenom Morneau Shepell, potrjuje, da je sedenje v 90-90-90 kotnem položaju izjemno pomembno za izboljšanje pisave pri otrocih.

Pravijo, da lahko z nepravilnim sedenjem precej omejimo pisanje otroka in na koncu je rezultat – nerazločno pisanje.

To pa lahko privede tudi do tako imenovane digrafije ali “motnje pisnega izražanja”, kar je pravzaprav že postala medicinska diagnoza za slab rokopis.

Poleg pravilnega pisanja, lahko 90-kotno pravilo sedenja pozitivno vpliva na še eno vsakodnevno opravilo, ki ga ni moč prezreti v tej tematiki, to pa se navezuje na prehranjevalne urice.

Zasebno združenje terapevtov iz Velike Britanije predstavlja 3 pomembne posledice pravilnega sedenja otrok (90-90-90 položaj) med prehranjevanjem…

Podpira pravilno dihanje (s tem ima otrok večji dovod kisika ter manj možnosti za zadušitev).

Zagotavlja podporo in varnost pri sedenju, kar mu omogoča, da se osredotoči na uživanje obrokov (otrok se lahko končno osredotoči le na hrano na krožniku in ne na vse okrog mize).

Omogoča boljšo koordinacijo iz rok v usta, kar posledično omogoča tvojemu otroku, da bolje žveči (fina motorika pa je tudi zelo pomembna pri razvoju možganov otrok).

Ali je stol Froc primeren za otroke smo povprašali fizioterpevtko…

»Kot delovna terapevtka s področja razvojno nevrološke obravnave otrok (RNO), sem ugotovila, da je stol FROC zelo kvaliteten za sedenje, saj omogoča pravilno sedenje od najmlajših otrok pa do nekoliko večjih, ki pa se vedno potrebujejo nožno podporo. Stol Froc omogoča otroku pravilno sedenje saj je podprt na točkah, ki so za razvoj hrbtenice in pravilnega sedenja najbolj pomembne.«

Stol da otroku podporo v hrbtnem delu, kar pomeni, da mora aktivno sedeti, daje mu nožno oporo, kar pomeni, da ima občutek pravega sedenja. Kot v kolkih, kolenih in stopalih naj bo 90.

Obe komponenti, pa sta zelo pomembni tudi pri izvajanju aktivnosti ob mizi saj ob pravilni drži in ob poravnavi telesa lažje in kvalitetneje opravljano aktivnosti.

Že v rani mladosti je treba misliti na preventivo in vzgojo otrok, da se bodo zavedali, da je pravilno sedenje ključnega pomena za zdravo hrbtenico.

Ko se odločate za nakup stolčka, za svojega otroka, poiščite stolček, ki bo vašemu otroku nudi karseda kvalitetno sedenje in zadovoljstvo.

Na kaj moramo biti pozorni ko izbiramo stolček za svojega otroka:

•          Ergonomija stola

•          Udobno in oblazinjeno sedišče, ki se ga lahko odstrani

•          Varnostni obroč oz. pasovi, ki se ga lahko odstranijo

•          Nastavljiv hrbtni naslon

•          Po višini nastavljiv sedelni del

•          Po višini nastavljiva podpora za nogi

•          Spreminjanje nastavitev, ki omogočajo, da stol raste z otrokom.

Ne pozabite pa, da vaš otrok hitro raste. Stolček, ki ga lahko prilagajamo velikosti otroka, je odlična rešitev. Obstajajo pa tudi takšni stolčki, ki prenesejo večje obremenitve in ko otrok zraste, ga lahko uporablja tudi za pisalno mizo.

Kot v kolkih, kolenih in stopalih naj bo 90˚.

Večini otrok ni treba k zdravniku ali fizioterapevtu, da bi dosegli boljšo držo. Če pa ima vaš otrok bolečine v hrbtu ali če se njegova hrbtenica ne more postaviti naravnost in pokonci, se pogovorite z otrokovim pediatrom. Nekaterim otrokom z zelo slabo držo ali drugimi zdravstvenimi težavami lahko koristijo programi fizikalne terapije, namenjeni krepitvi hrbta in ramen.

V redkih primerih ima lahko otrok nekaj, kar ni pravilno oblikovano v hrbtenici, kar je znano kot vretenčna anomalija. Ta stanja je mogoče zdraviti z opornico za hrbet ali včasih s korektivno operacijo.

Ne pozabite, razvijanje dobre drže med rastjo vašega otroka ima dolgoročne koristi, ki se bodo obrestovale vse njegovo življenje, zato ga spodbujajte, k pravilni drži in ne pozabite, da naložba v otroški stol tudi lahko olajša pravilno sedenje otroka.